İtfaiye Raporu Nasıl Alınır?

Hangi binaların itfaiye raporu alabileceği, Yangın Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Rapor için belli başlı şartların uygulanmasının gerektiği yönetmelikte belirtilen koşullar tamamıyla yerine getirilmesi, itfaiye raporu almanın tek koşuludur. İtfaiye hizmeti için binalar, aktif görevine rapor aldıktan sonra başlayabilir. Bunun içinse önce Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Önlem Amirliği bürolarına ön başvuru yapılması gerekir. Sonrasında yetkililerden başvuru belgesinin doldurulması istenir. Yazılı başvurunun ardından fiziki denetim için işletmeye randevu verilir. Verilen günde yetkili ekip tarafından bina incelemeye alınır. Yönetmeliklerde belirtilen hususlara göre binada detaylı bir araştırma-inceleme yapılır. İncelemede; 

-Binaların yangın güvenliğine karşı gerekli donanıma sahip olup olmadığı,

 

- Acil tahliye yollarının yönetmeliklere uygunluğu,

 

-Yangın kapılarının, merdivenlerinin ve güvenlik koridorlarının uygunluğu,

 

-Elektrik ve havalandırma sistemlerinin uygunluğu,

 

-Yangın alarma sistemlerinin kalitesi ve yönetmeliklere uygunluğu,

 

-Yangın söndürme ve tazyiklendirme sistemlerinin uygunluğu,

 

-Sulu, köpüklü, gazlı ve karbondioksitli söndürme sistemlerinin standartlara uygun olup olmadığı,

 

-Yangın hidrantları ve dolap sistemlerinin uygunluğu,

 

-Kullanılan yapı malzemelerinin yönetmeliklere uygun olup olmadığı belirlenir. Bina her açıdan koşulları eksiksiz olarak karşılıyorsa, itfaiye raporu alabilir.

 

İtfaiye raporuyla ilgili olan yönetmelik, birçok detaydan oluşur. Binanın şeklinden kullanım amacına kadar kapsamlı birçok faktör için ayrı ayrı düzenleme içerir. Bu nedenle yangın raporu almak için işin uzmanıyla çalışmak hem hizmet kalitesi hem de maliyet için avantajlıdır.

 

Kira kontratı, imza sirküleri(vekaletname de olur) ve günümüzde internet üzerinden de kolayca temin edilebilecek müracat formuyla itfaiye raporu almak çin başvuru yapılabilir.

 

İtfaiye raporu geniş anlamda; binaların yapısından kullanım amacı ve tasarımına kadar birçok açıdan çıkabilecek olası yangınlarda can ve mal kayıplarını en aza indirmek, yangının kontrol altına alınmasını kolaylaştırmak ve yangın sırasında alınabilecek önlemleri içerir.


İtfaiye raporu ile çalışma ruhsatı alacak binalar prosedür sürecinde ne kadar uzman kişilerle çalışırsa, çalışmaların kalitesi de o derece artar. İşi bilen kişilerle çalışmak, prosedürlerin daha kolay yerine getirilmesini kolaylaştırır dolayısıyla rapor alma süreci kısaltır.

Yangın çözümleri

Değişimi ve bunu hizmete dönüştürmeyi kendisine vizyon edinen Koza Danışmanlık ailesi olarak, yangın önlem hususları ve projelerinizde tecrübemiz, donanımlı ekibimiz ve Ar-Ge’miz ile firmanızın tüm ticari hayatında iş ortağı olmak için sizleri bekliyoruz.

 

 

16

Yılların Deneyimi

%100

Güvenlik

7/24

Teknik destek